Przeglądanie Księgi Wieczystej

Księgi Wieczyste online

Przeglądanie księgi wieczystej

Do niedawna księgi wieczyste można było sprawdzać tylko w sądzie. Obecnie każdy może je przeglądać nie ruszając się z domu online. Aby sprawdzić w internecie w konkretną księgę trzeba znać jej numer elektroniczny. Numer księgi nie jest jawny,nie można go ustalić ani po nazwisku ani po adresie. Dlatego też zapisów w niej mogą sprawdzać tylko np. właściciele i osoby uprawnione,a nie postronni internauci. Wszystko to w trosce o tajemnicę naszych danych osobowych ale także ułatwienie pracy notariuszom jak również zwiększeniem bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

W celu sprawdzenie księgi wieczystej wystarczy skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych wypełnić formularz podświetlony na niebiesko podając elektroniczny numer księgi wieczystej wpisać, kod zabezpieczający z obrazka i wybrać przycisk „szukaj”. Pojawią nam się  Ogólne informacje dotyczące wybranej księgi wieczystej. Następnie wybrać odpowiedni rodzaj odpisu jaki chcemy przeglądać . Mamy do wyboru odpis zwykły i zupełny. Odpis zwykły – zawiera aktualny stan wpisów w Księdze Wieczystej, wzmianki o wnioskach, orzeczeniach sądowych, apelacjach i postępowaniach urzędowych. Natomiast odpis zupełny z zawiera kompletne informacje o  nieruchomości, czyli  stan wpisów oraz wykreśleń (zmian) w Księdze Wieczystej, wzmianki o wnioskach, skargach oraz orzeczeniach sądowych, apelacjach, kasacjach i postępowaniach urzędowych. Dostęp do przeglądarki jest darmowy. Możemy więc szybko sprawdzić treść księgi oraz między innymi takie dane jak: opis nieruchomości,dane o właścicielu,służebność, własnościowe prawo do lokalu lub użytkowania w spółdzielni oraz czy jest ona obciążona hipoteką.
Wydruk z internetu nie zastąpi nam odpisu uwierzytelnionego przez sad, ale jest on zawsze aktualny i zawiera te same dane co tradycyjny odpis z księgi wieczystej. Przegląd online umożliwia nam nawet w chwili podpisania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści danej księgi. Poza tym system ten umożliwia nam na sprawniejsze rozpatrywanie wpływających wniosków do danej księgi.
Może się okazać że naszej księgi nie ma jeszcze w systemie elektronicznym gdyż na 347 istniejących w kraju wydziałów ksiąg wieczystych 243 wydziały prowadzą księgi w systemie informatycznym.Tylko 116 wydziałów całkowicie zakończyło migrację ksiąg wieczystych. Obecnie 12 mln ksiąg zostało zapisanych w centralnej bazie ksiąg wieczystych z pośród 18,8 mln. Zakończanie przenoszenia ksiąg wieczystych do systemu elektronicznego planowane jest na 2014r.